Landmark Announces 2013 Spring Academic Honor Roll

TOWSON, Md. – The Landmark announced its 2013 Spring Academic Honor Roll selections today, with 64bstudent-athletes from Susquehanna receiving recognition.

The Honor Roll recognizes all spring student-athletes who have reached sophomore standing or higher with a cumulative GPA of 3.20 or higher.

Of the 64 SU student-athletes recognized this spring, 29 are repeat honorees having been awarded in 2011 and/or 2012.

In addition to the Spring Honor Roll, the Landmark will announce the All-Academic Team next week and the Senior Scholar-Athletes in June.

2013 Landmark Conference Spring Academic Honor Roll

Student Athlete         Sport                                       Cl.    Hometown

Laura Alleva

Women's Outdoor Track & Field

So.

Malvern, Pa.

 

Jennifer Baer*^

Women's Outdoor Track & Field

Sr.

Greencastle, Pa.

 

Kristin Berger*^

Women's Outdoor Track & Field

Sr.

Lewisburg, Pa.

 

Colby Brindle*

Men's Outdoor Track & Field

Jr.

State College, Pa.

 

Alyssa Cantalini

Softball

So.

Kitchener, Ontario

 

Stephanie Chlebove

Softball

So.

Northampton, Pa.

 

Madison Clark

Softball

So.

Blue Springs, Mo.

 

Paul Crowe

Men's Outdoor Track & Field

So.

Boalsburg, Pa.

 

Sal D'Angelo*

Men's Outdoor Track & Field

Jr.

Glenside, Pa.

 
Brittany Devlin* Softball Jr. Furlong, Pa.  

Shelila De Young*

Women's Outdoor Track & Field

Jr.

Oak Ridge, N.J.

 

Melanie Demakis

Women's Outdoor Track & Field

So.

South Hadley, Mass.

 

Sarah Dickerson*

Women's Outdoor Track & Field

Sr.

York Haven, Pa.

 

Eleni Dimou

Softball

So.

Center Valley, Pa.

 

Peter Donley

Men's Lacrosse

Jr.

Pittsburgh, Pa.

 

Cory Edwards

Men's Outdoor Track & Field

Jr.

Franklin, N.J.

 

Brian Etz

Men's Outdoor Track & Field

So.

Cortland, N.Y.

 

Alison Fatzynytz*

Women's Lacrosse

Jr.

Warwick, N.Y.

 

Shannon Galvin*

Women's Outdoor Track & Field

Jr.

Jamison, Pa.

 

Kathryn Gilbert*^

Softball

Sr.

Mechanicsburg, Pa.

 

Lauren Gilbert*^

Softball

Sr.

Mechanicsburg, Pa.

 

Mats Haaland*^

Men's Tennis

Sr.

Brunswick, Maine

 

Tyler Haussener*

Men's Tennis

Jr.

Lock Haven, Pa.

 

Lauren Hendricks*

Women's Outdoor Track & Field

Jr.

Bound Brook, N.J.

 

Kelsey Hermick

Women's Outdoor Track & Field

So.

Hallstead, Pa.

 

Abigail Hess*^

Women's Tennis

Sr.

Hughesville, Pa.

 
Chloe Hyland Women's Lacrosse Jr. Amityville, N.Y.  

Austin Iovoli

Men's Outdoor Track & Field

So.

Victor, N.Y.

 

Brendan Kane*^

Men's Outdoor Track & Field

Sr.

East Longmeadow, Mass.

 

Ken Kayama*^

Baseball

Sr.

Koto-Ku, Japan

 

Hileri Keizer

Women's Lacrosse

So.

Pittstown, N.J.

 

Luc Kocher

Baseball

So.

Middlebury Center, Pa.

 

Kimmie Leonhardt

Women's Outdoor Track & Field

Sr.

Milford, N.J.

 

Morgan Lewis

Softball

So.

Newtown, Pa.

 

Larissa Luu^

Softball

Sr.

Montandon, Pa.

 

Rachel Mack^

Women's Outdoor Track & Field

Sr.

Philadelphia, Pa.

 

Michelle McGinniss*

Women's Lacrosse

Jr.

Randolph, N.J.

 

Kimberly McGrath*^

Women's Outdoor Track & Field

Sr.

Kendall Park, N.J.

 

Brianna Murphy

Softball

So.

Hazlet, N.J.

 

Cierra Omlor

Softball

So.

Salem, N.J.

 

Shelby O'Riley

Women's Tennis

So.

Ware, Mass.

 

Alex Price

Men's Outdoor Track & Field

So.

Skytop, Pa.

 

Rich Price

Men's Outdoor Track & Field

Sr.

Skytop, Pa.

 

Bridget Rafter

Softball

So.

Highlands, N.J.

 

Jess Ranck*^

Women's Outdoor Track & Field

Sr.

Lewisburg, Pa.

 

Carmen Raroha

Men's Lacrosse

So.

Voorhees, N.J.

 

Ty Raubenstine

Baseball

Jr.

Elizabethville, Pa.

 

Brynn Reid

Women's Lacrosse

So.

West Grove, Pa. 

 

Dave Rinaldi

Men's Lacrosse

Sr.

Hingham, Mass.

 

Lindsay Robbins^

Women's Outdoor Track & Field

Sr.

West Simsbury, Conn.

 

Scott Rodd*

Men's Tennis

Sr.

West Hartford, Conn.

 

Ellie Rosenblum

Women's Lacrosse

So.

Merrick, N.Y.

 

Allison Sample*

Women's Lacrosse

Jr.

Windham, Maine

 

Julie Scales*

Women's Outdoor Track & Field

Jr.

Berkeley Heights, N.J.

 

Ken Schetroma

Men's Outdoor Track & Field

Sr.

Elysburg, Pa.

 

Kevin Schneider

Men's Tennis

Sr.

Ridge, N.Y.

 

Melanie Schramm

Women's Outdoor Track & Field

So.

Williamsport, Pa.

 

Claire Smyth

Women's Tennis

So.

Lewisburg, Pa.

 

Brian Sowyrda*

Men's Lacrosse

Sr.

Grafton, Mass.

 

Emily Stankaitis*^

Women's Lacrosse

Sr.

Honeoye Falls, N.Y.

 

Greg Stellon 

Baseball

Jr.

Chadds Ford, Pa.

 

Michael Terwilliger

Men's Outdoor Track & Field

So.

Honesdale, Pa.

 

Olivia Umpierre*

Women's Tennis

Jr.

Cumberland, Md.

 

Cameron Weaver

Women's Outdoor Track & Field

So.

Selinsgrove, Pa.

 

Thomas Yamaguchi

Baseball

So.

Lincroft, N.J.

 

 * 2011-12 Winter Honor Roll Selection

^ 2010-11 Winter Honor Roll Selection